Nasz najnowszy test różni się nieco formą od dotychczasowych artykułów. Tym razem na temat butów, które postanowiliśmy opisać, swoją opinię wyrazili prawie wszyscy pracownicy naszego sklepu. Zapraszamy do zapoznania się wrażeniami po ponad półrocznym użytkowaniu butów SALEWA MS FIRETAIL.

Przeznaczenie

fire_r_03Model SALEWA MS FIRETAIL z kolekcji alpineXtrem został zaprojektowany do szybkiego poruszania się w terenie górskim, a w szczególności na podłożu skalistym. Szybka wycieczka z lekkim plecakiem, podejście pod ścianę w trudnym terenie czy łatwe przejścia graniowe – to ich żywioł. Szczególnie docenią je wspinacze oraz przewodnicy, ponieważ dzięki ich małej wadze można bez przeszkód nosić je przy uprzęży. Równie dobrze sprawdzą się w codziennym, miejskim użytkowaniu, na spacerze i przechadzce doliną.
Zastosowane systemy kładą nacisk na stabilizację stopy, dobre dopasowanie i precyzję stawania małych stopniach oraz amortyzację twardego podłoża.

Opis specyfiki modelu

firetail_09Zewnętrzna część cholewki wykonana jest z oddychającego materiału poliestrowego, zabezpieczonego wzmocnieniem typu rip-stop o rzadko tkanej strukturze. Dodatkowo w śródstopiu znajdują się krzyżowe przeszycia wzmacniające dziurki na sznurówki oraz wspomagające opinanie cholewki. Na bokach został naszyty twardy materiał wzmacniany włóknami aramidowymi, który podnosi trwałość na uszkodzenia mechaniczne firetail_06oraz sztywność boków i pięty.
Czubek buta został zabezpieczony gumą, a powyżej posiada niewielki element ze skóry.
Na górze języka i za piętą wszyte są dwie pętelki z taśmy ułatwiające zakładanie i zdejmowanie butów.

firetail_08Wewnątrz buty wyściełane są tkaniną Microfiber, która ma za zadanie sprawne odprowadzanie nadmiaru wilgoci. W cholewce zastosowano system 3D oraz 3F, wykorzystujący stalową linkę obiegającą piętę, która zaciska się podczas sznurowania. Takie połączenie stabilizuje piętę, a stopa w bucie nie przesuwa się, co eliminuje ryzyko obtarć i odcisków.

firetail_04Podeszwa Vibram® Approach została zaprojektowana specjalnie do serii SALEWA Firetail i łączy w sobie zalety niskiej wagi, dobrej sztywności oraz amortyzacji. Górna warstwa wykonana z lekkiej pianki EVA, która wraz z fragmentem elastycznej gumy pod piętą zapewnia bardzo dobrą amortyzację na twardym podłożu. firetail_05Dolna warstwa to twarda mieszanka gumy zaprojektowana w taki sposób, aby bieżnik pod palcami dał dobre oparcie podczas stawania na małych stopniach i łatwej wspinaczki (Climbing Zone). Pomiędzy warstwami, na wysokości śródstopia umieszczone zostało usztywnienie, które stabilizuje stopę i daje pewność kroku.

Zastosowane technologie

System MFF to specjalnie zaprojektowana wkładka do butów. Jest regulowana – posiada dwa stopnie wypełnienia buta. Teraz już nie jest istotne czy masz niskie czy wysokie podbicie – MFF to rozwiązuje!
Ograniczenie ruchu stopy w stawie skokowym niekorzystnie wpływa na komfort noszenia butów. System 3F zapewnia dobre dopasowanie, elastyczność, odpowiednie wsparcie dla stopy oraz umożliwia pełen zakres ruchu. 3F to doskonałe połączenie!
Innowacyjna konstrukcja łączącą w sobie lekkość i doskonałą wydajności amortyzacji PURheel i trwałość (EVA). Taka kombinacja pozwala na wykorzystanie całej energii użytkownika do efektywniejszego marszu.
Dokładniejsze sznurowanie w okolicy palców daje większą precyzję i wsparcie, szczególnie podczas stawania na małych stopniach.

Dane techniczne podane przez producenta:

Cholewka: poliester / skóra zamszowa / aramid
Wyściółka: syntetyczna Microfiber
Podeszwa: Vibram® Approach
Waga: 410 g (rozm. 8 UK)

Opinie

Buty użytkuje na co dzień, głównie w warunkach miejskich i na rower. Ze względu na niską wagę i wzmocnienia są praktyczne. Dobrze trzymają się stopy nawet w trudnym terenie. Przy podwójnej wkładce bardzo komfortowe, jednak za ciepłe na okres letni, natomiast przy pojedynczej zbyt twarde.

Bizon

———-

Bardzo uniwersalna podeszwa nadająca się do zróżnicowanego terenu. Zastosowane materiały jak guma czy wzmocnienia są bardzo trwałe. Buty bardzo dobrze trzymają stopę dzięki głębokiemu sznurowaniu oraz możliwości regulacji wkładki w bucie.

Marek

———-

fire_r_06Testowane buty były używane podczas biegania w terenie oraz po nawierzchniach utwardzonych (teren górski – skalny / teren leśny – ściółka, drobne kamyki, błoto / teren leśny + asfalt) oraz jako but podejściowy w Tatrach.

Teren górski (skalny) – Podeszwa zdecydowania przystosowana do terenu skalnego: świetnie trzyma się na pochyłych płytach, ogromnych głazach. Nawet w przypadku wilgotnej skały but wykazywał niewielki spadek przyczepności – pomijając oczywiście tzw. glazurę na której chyba nic nie ma prawidłowej przyczepności.

Teren leśny (ściółka, drobne kamyki, błoto) – Przemakanie buta mimo braku membrany następuje dość powoli, jednak wysuszenie ich trwa bardzo długo – co może być uciążliwe podczas dłuższych wyjazdów. Jak wiadomo na mokrych korzeniach nic się nie trzyma, jednak na powierzchniach błotnistych ten wielozadaniowy but radził sobie dość dobrze.

Teren (leśny + asfalt) – Te buty to z pewnością dobra propozycja dla wszystkich poszukujących butów uniwersalnych. Świetnie sprawdzą się w zróżnicowanym terenie leśno – górskim,  jednak zdecydowanie odczuwa się ich braki amortyzacyjne podczas biegu w stronę lasu gdy napotykamy asfalt.

Trzymanie kostki, stopy, oddychalność – Systemy stabilizacji oraz kształt podeszwy świetnie stabilizują kostkę. Nie ma problemów z samoczynnymi przegięciami buta co może doprowadzić do skręcenia.
Dzięki długiemu i precyzyjnemu sznurowaniu każdy użytkownik dopasuje te buty do swojej stopy a podwójna wkładka umożliwia dodatkową regulację dla użytkowników z niższym bądź wyższym podbiciem.
Buty oddychają dość dobrze co da się odczuć podczas ich codziennego użytkowania w mieście: stopy nie pocą się zbytnio co zdarza się w innych butach tego typu.

Zalety:

– świetnie trzymają podczas biegania
– bardzo przyczepna podeszwa w zróżnicowanym terenie
– dobra oddychalność podczas codziennego użytkowania
– buty wielozadaniowe

Wady:

– bardzo długo schną
– amortyzacja na poziomie 6/10 teren, 2/10 asfalt
– sznurowadła wymagają częstego dowiązywania

Jasiek

——–

Buty używane są codziennie, także poza sklepem w zasadzie od początku czerwca 2010. Nie zauważyłem po takim czasie wyraźnych śladów zużycia, zarówno na cholewce jak i podeszwie. Buty po początkowym „ułożeniu’ do stopy są wygodne (choć to oczywiście subiektywna opinia) – pomimo wąskiego czubka bez żadnego dyskomfortu mogę używać ich przez wiele godzin non-stop. Dodatkowym plusem jest dobra amortyzacja.
Łyżka dziegciu na koniec… podeszwa na mokrej nawierzchni ślizga się wyraźnie bardziej niż się tego spodziewałem (w porównaniu z innymi butami których używam) – prawdopodobnie jednak jest to wynik kompromisu między trwałością, a przyczepnością podeszwy.

Marcin

———

fire_r_10Salewa Firetail to bardzo uniwersalne buty. Ze względu na swoją niską wagę oraz średnią twardość podeszwy bardzo dobrze sprawdzają się zarówno jako buty do codziennego użytku oraz jako typowe buty podejściowe. Mieszanka gumy, z której jest wykonana podeszwa, zapewnia dobrą przyczepność w skalistym terenie, profil protektora pozwala także na sprawne poruszanie się po błotnistych ścieżkach. Niskie wiązanie buta zapewnia stabilne trzymanie stopy. Buty bardzo dobrze oddychają, gorzej jest niestety z ich odpornością na wodę. Po krótkim kontakcie z deszczem przemakają.

Bartek

——–

Buty komfortowe w użytku codziennym jak i wyprawach górskich. Podeszwa na tyle miękka, że można butów używać w mieście. System 3F powoduje rewelacyjne trzymanie pięty w warunkach górskich.
Polecam buty jeżeli ktoś szuka czegoś uniwersalnego na miasto. do biegania jak i butów podejściowych. Produkt godny polecenia. Warto.

Minusy: rozwiązywanie się sznurówek, szybkie wycieranie zapiętków, przemakanie i szybkie łapanie wilgoci.

Plusy: rewelacyjnie oddychają, szybko schną.

Leszek

——–

fire_r_08Jedne z ciekawszych butów tego typu jakie miałem okazje używać. Dobre trzymanie stopy dzięki sznurowaniu prawie od samego czubka buta, linka stalowa zapewnia stabilizacje pięty przy zejściach, choć przy nieprawidłowym zawiązaniu może powodować wycieranie zapiętka. Podeszwa Vibram zapewnia rewelacyjne trzymanie na granicie i wapieniu, niestety w błocie jet trochę za śliska. Nie polecam ich do biegania w górach ze względu na słabą amortyzację śródstopia. Wzmocnienia zapewniają większą trwałość buta. Ciekawa kolorystyka.

Zbyszek

——–

Buty używałam zarówno w warunkach miejskich jak i w terenie. Są bardzo wygodne, dopasowują się do stopy. Mam porównanie z analogicznymi modelami innych firm i Firetaile nie wymagają rozchodzenia. Jest tylko jeden mankament – ślizgają się na mokrej powierzchni.

Agnieszka

PODSUMOWANIE

fire_r_01Wnioski, jakie wyłaniają się z opinii testujących, pokazują, że model SALEWA Firetail to dobry kompromis pomiędzy ich założonym przeznaczeniem, a rzeczywistością. Biorąc pod uwagę średnią półkę cenową, otrzymujemy bardzo uniwersalne buty, które można polecić osobom, poszukującym butów „do wszystkiego”.

Model SALEWA MS FIRETAIL produkowany jest także w wersji damskiej oraz wyposażonej w membranę Gore-Tex®

Buty mogły trafić do wszystkich pracowników sklepu dzięki uprzejmości firmy SALEWA POLSKA. Serdecznie dziękujemy!